Vishay BFC237521911 technical specifications.
| Capacitance | 910pF |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.531inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 0.571inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.217inch |