The KP/MKP 375 series from Vishay features a 91nF PP film capacitor with a voltage rating of 400V AC and 1kV DC. This component is designed for through hole mounting and operates within a temperature range of -55°C to 105°C. The capacitor has a lead free termination and a radial package with a lead pitch of 27.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 91nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.906inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.394inch |
| RoHS | Compliant |