
This 10nF film capacitor features a radial package with tin, matte plating and a maximum operating temperature of 105°C. It is lead free and RoHS compliant, with a voltage rating of 1kV AC and 400V. The capacitor is available in a package quantity of 800 and is packaged in tape and reel. It is suitable for use in a variety of applications where a high voltage rating is required.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237522103 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237522103 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.