Vishay BFC237522131 technical specifications.
| Capacitance | 130pF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 14.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.197inch |