The Vishay BFC237522751 is a film capacitor with a capacitance of 750pF and a voltage rating of 400V AC and 1kV DC. It has a tolerance of 5% and is made with a polypropylene dielectric material. The capacitor is available in a radial package with a lead pitch of 10mm and a termination of radial. It is suitable for use in a temperature range of -55°C to 105°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237522751 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 750pF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 5.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 14.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.217inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237522751 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.