
This 2.4nF film capacitor features a radial lead configuration and is lead free. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in a tape and reel format with 1100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.4nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 5.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Weight | 0.035274oz |
| Width | 0.217inch |
| RoHS | Compliant |