
This film capacitor from Vishay has a capacitance of 270 picofarads, a maximum operating temperature of 105°C, and a minimum operating temperature of -55°C. It has a voltage rating of 400V AC and 1kV DC. The capacitor is packaged in a radial configuration with a diameter of 5.5mm and a length of 14.5mm. It is designed for through-hole mounting and features a lead-free tin matte plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 270pF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 5.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 14.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Weight | 0.022928oz |
| Width | 0.217inch |
| RoHS | Compliant |
