Vishay BFC237524101 technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 14.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.531inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 0.571inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 13mm |