Vishay BFC237524103 technical specifications.
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 7.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 18.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.65inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1250 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 16.5mm |