Vishay BFC237524153 technical specifications.
| Capacitance | 15nF |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 18.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 9mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 18mm |