Vishay BFC237524333 technical specifications.
| Capacitance | 33nF |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 26mm |
| Height - Seated (Max) | 0.827inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 1.024inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 550 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Weight | 0.09524oz |
| Width | 21mm |