Vishay BFC237524471 technical specifications.
| Capacitance | 470pF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 5.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 14.5mm |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 5.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Weight | 0.022928oz |
| Width | 13.5mm |