This 39nF PP film capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is rated for 400V AC and 1kV DC and features a radial package with a lead pitch of 22.5mm. The capacitor is lead-free and has a tolerance of 3.5%. It is available in a bulk packaging with 500 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237525393 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 39nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 8.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.335inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237525393 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.