The Vishay KP/MKP 375 film capacitor features a capacitance of 8.2nF with a tolerance of 3.5%. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 0°C. The capacitor is packaged in a radial lead configuration for through hole mounting. It is lead free and has a dielectric material of polypropylene (PP).
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237525822 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 8.2nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.276inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237525822 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.