This 6.8nF film capacitor is a radial lead-free component with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 0°C. It has a voltage rating of 1kV and 400V AC, with a tolerance of 5%. The capacitor is packaged in a tape and reel format with 800 pieces per package. It is RoHS compliant and features a tin, matte contact plating and a polypropylene dielectric material.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237526682 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 6.8nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 15mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237526682 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.