This 6mm radial lead-free film capacitor from Vishay features a capacitance of 3.6nF and a voltage rating of 400V AC. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in a radial lead configuration and is available in quantities of 800 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 3.6nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 6mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.236inch |
| RoHS | Compliant |
