The KP/MKP 375 series 7.5nF film capacitor is a radial leaded component with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a voltage rating of 400V AC and a DC rated voltage of 1kV. This component is lead free and RoHS compliant, packaged in tape and reel quantities of 700.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237527752 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 7.5nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 7mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 700 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237527752 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.