This 30nF film capacitor from Vishay features a radial package with a PP dielectric material, suitable for through hole mounting. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is lead free and has a tolerance of 5%. It is rated for a DC voltage of 1.6kV and an AC voltage of 500V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 30nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 11mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.945inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Weight | 0.09524oz |
| Width | 0.433inch |
| RoHS | Compliant |