This 39nF film capacitor features a radial package with a lead-free termination, suitable for operating temperatures between -55°C and 105°C. It has a voltage rating of 500V AC and 1.6kV DC. The capacitor is available in a bulk packaging quantity of 350 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 39nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 1.004inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 350 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Width | 0.492inch |
| RoHS | Compliant |