This 27nF PP film capacitor from Vishay has a voltage rating of 1.6kV and a tolerance of 3.5%. It is designed for through hole mounting and operates within a temperature range of 0°C to 105°C. The capacitor features a radial package and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237531273 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 27nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.925inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 1.6kV |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Width | 0.413inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237531273 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.