This 3.9nF film capacitor features a radial package with lead free termination and a voltage rating of 1.6kV. It has a tolerance of 3.5% and is designed for through hole mounting. The capacitor operates within a temperature range of 0°C to 105°C and is available in bulk packaging with 1000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237531392 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.9nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.728inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 1.6kV |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Width | 0.354inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237531392 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.