Vishay BFC237532122 technical specifications.
| Capacitance | 1.2nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 6mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Weight | 0.026455oz |
| Width | 0.236inch |