This 2.7nF film capacitor from Vishay features a radial package and through hole mount. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C and a voltage rating of 500V AC. The capacitor has a tolerance of 3.5% and is lead free. It is available in a package quantity of 800 and is packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237533272 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2.7nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 7.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Weight | 0.038801oz |
| Width | 0.295inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237533272 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.