The Vishay BFC237534203 is a 20nF PP film capacitor with a radial package and through hole mount. It operates over a temperature range of -55°C to 105°C and has a voltage rating of 500V AC. The capacitor features a lead-free termination and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 20nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 22mm |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 550 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Width | 9mm |
| RoHS | Compliant |