Vishay BFC237534472 technical specifications.
| Capacitance | 4.7nF |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 19mm |
| Height - Seated (Max) | 0.748inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 1.024inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Width | 6mm |