This 12nF PP film capacitor is rated for 1.6kV DC and 500V AC. It has a tolerance of 3.5% and is available in a radial package with a lead pitch of 22.5mm and a length of 26mm. The capacitor is lead-free and has a tin, matte contact plating. It is suitable for operation between 0°C and 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 12nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 1.6kV |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| RoHS | Compliant |