
This 15nF PP film capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a radial package with a lead pitch of 22.5mm and a termination of radial. The capacitor is lead-free and has a tolerance of 3.5%. It is available in a bulk packaging with 400 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.886inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 1.024inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Width | 0.374inch |
| RoHS | Compliant |
