
The Vishay KP/MKP 375 series 24nF PP film capacitor is a radial leaded component with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a voltage rating of 500V AC and a DC rated voltage of 1.6kV. The capacitor is available in a bulk packaging with 500 units per package and has a tolerance of 3.5%. It is suitable for general applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237535243 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 24nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 10mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.906inch |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Width | 0.394inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237535243 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
