Vishay BFC237536182 technical specifications.
| Capacitance | 1.8nF |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 15mm |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1.6kV |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Width | 6mm |