The KP/MKP 375 series from Vishay is a film capacitor with a capacitance of 750pF. It has a radial package and is designed for through-hole mounting. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is lead-free and has a dielectric material of PP.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 750pF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 5.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 900 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Width | 0.217inch |
| RoHS | Compliant |