The Vishay BFC237540113 is a film capacitor with a capacitance of 11nF and a tolerance of 5%. It has a voltage rating of 600V AC and a DC rated voltage of 2kV. The capacitor is packaged in a radial configuration and is suitable for through-hole mounting. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237540113 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 11nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 9mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 550 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 0.354inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237540113 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.