This 200pF PP film capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is rated for 600V AC and 2kV DC and has a tolerance of 5%. The capacitor is packaged in bulk with 2000 units per package and has a weight of 0.022928oz. It is available with a lead-free termination and is suitable for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237540201 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 200pF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 5.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.571inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Weight | 0.022928oz |
| Width | 0.217inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237540201 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.