This 10nF film capacitor from Vishay features a radial lead-free termination and a 3.5% tolerance. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in a bulk quantity of 450 units and has a weight of 0.09524oz. It measures 26mm in length, 9.5mm in diameter, and 0.374inch in width. The capacitor is rated for 600V AC and 2kV DC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 9.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.886inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Weight | 0.09524oz |
| Width | 0.374inch |
| RoHS | Compliant |