
This 1.5nF film capacitor features a radial package and lead free termination. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 0°C. The capacitor is available in bulk packaging with 1500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237541152 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1.5nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 2kV |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 0.276inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237541152 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.