This 15nF PP film capacitor from Vishay features a radial package with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 0°C. It has a voltage rating of 2kV and a tolerance of 3.5%. The capacitor is lead-free and has a tin, matte contact plating. It is available in bulk packaging with a package quantity of 450.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237541153 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 15nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.925inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 2kV |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 0.413inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237541153 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.