The Vishay BFC237541162 is a film capacitor with a capacitance of 1.6nF and a dielectric material of PP. It features a radial package with through hole mount and a maximum operating temperature range of 0°C to 105°C. The capacitor has a voltage rating of 2kV and is lead free. It is available in bulk packaging with a quantity of 1250 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1.6nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.65inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1250 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 2kV |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 0.295inch |
| RoHS | Compliant |