The Vishay BFC237541272 is a 2.7nF film capacitor with a radial package and lead free termination. It operates over a temperature range of 0°C to 105°C and is suitable for through hole mounting. The capacitor features a tolerance of 3.5% and a voltage rating of 2kV AC and 600V AC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237541272 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2.7nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.728inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 900 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 2kV |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 0.374inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237541272 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.