Vishay BFC237544163 technical specifications.
| Capacitance | 16nF |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 24mm |
| Height - Seated (Max) | 0.945inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 2kV |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 11mm |