The Vishay BFC237544202 is a 2nF PP film capacitor with a 600V AC voltage rating and 2kV DC rated voltage. It features a 5% tolerance and operates within a temperature range of -55°C to 105°C. The capacitor is packaged in a radial leaded configuration, suitable for through hole mounting. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 17mm |
| Height - Seated (Max) | 0.669inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1250 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 8mm |
| RoHS | Compliant |