Vishay BFC237544511 technical specifications.
| Capacitance | 510pF |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 14.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.571inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Weight | 0.022928oz |
| Width | 5.5mm |