This 10nF film capacitor features a radial package and lead-free plating. It has a maximum operating temperature of 105°C and a DC rated voltage of 2kV. The capacitor is available in bulk packaging with a quantity of 450 pieces. It is suitable for use in a variety of applications due to its wide operating temperature range from 0°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237545103 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.886inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 1.024inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 2kV |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 0.374inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237545103 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.