
This 11nF film capacitor features a radial lead configuration and is constructed with a lead-free plating. The dielectric material is polypropylene, and the capacitor is rated for a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 0°C. The capacitor is packaged in a bulk quantity of 550 units and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 11nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 550 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 2kV |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 0.354inch |
| RoHS | Compliant |