This 16nF ceramic capacitor features a PP dielectric material and a voltage rating of 600V AC and 2kV DC. It is designed for through hole mount and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is lead free and has a radial package with a lead pitch of 27.5mm and a height of 0.945inch when seated.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237545163 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 16nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.945inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 0.433inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237545163 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.