
This 6mm radial film capacitor has a capacitance of 3.9nF with a tolerance of 3.5%. It is rated for a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is lead-free and has a tin, matte contact plating. It is available in bulk packaging with a package quantity of 800.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237545392 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.9nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 6mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.748inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Weight | 0.038801oz |
| Width | 0.236inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237545392 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.