
This 9.1nF film capacitor is a radial leaded component with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a lead free termination and a dielectric material of polypropylene. The capacitor is packaged in bulk with 450 pieces per package and has a weight of 0.042329 ounces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237545912 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 9.1nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 9mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Weight | 0.042329oz |
| Width | 0.354inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237545912 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.