
This 120pF film capacitor features a radial lead termination and is lead-free. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is RoHS compliant and has a voltage rating of 600V AC and 2kV DC. It is packaged in a tape and reel format with 900 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237546121 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 120pF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 15mm |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 900 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 5.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237546121 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.