
The KP/MKP 375 series from Vishay features a 120pF PP film capacitor with a 600V AC and 2kV DC voltage rating. It has a diameter of 5.5mm and is designed for through hole mounting. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 105°C and is lead free. It is available in a radial package with a 7.5mm lead pitch and a tape and reel packaging option.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237547121 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 120pF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 5.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 900 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 0.217inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237547121 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
