
Film Capacitor, Polypropylene, 2000V, 3.5% +Tol, 3.5% -Tol, 0.0024uF, 7335,
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.4nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 9mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 550 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 600V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Weight | 0.035274oz |
| RoHS | Compliant |
