The MKT468 series film capacitor from Vishay features a capacitance of 2.2uF with a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is available in a radial package with a lead pitch of 15mm and is suitable for through hole mounting. It is RoHS compliant and lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 1.024inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT468 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.295inch |
| RoHS | Compliant |