The Vishay BFC246851225 is a film capacitor with a capacitance of 2.2uF and a tolerance of 10%. It has a DC rated voltage of 100V and an AC voltage rating of 63V. The capacitor is packaged in a radial configuration and is designed for through-hole mounting. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.689inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT468 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.276inch |
| RoHS | Compliant |
